همه دندانهای خود را از دست داده ام

همه دندانهای خود را از دست داده ام اما میخواهم راحت غذا بخورم
پس از آن که بیمار دندان خود را از دست میدهد به طور تقریبی ۰.۴ میلیمتر در سال از ارتفاع استخوان او کاسته می شود. از دست دادن استخوان در ناحیه قدامی فک پایین 4 برابر فک بالا دیده شده است. همانطور که استخوان تحلیل می رود کیفیت و کمیت بافت نرم (لثه) نیز تغییر می کند. عدم انتقال استرس مکانیکی در داخل استخوان (به علت از دست دادن دندانها)، فشار ناحیه ای که به وسیله دست دندان به لثه (مخاط) وارد می آید و عدم تغذیه مناسب این تحلیل را تشدید می نماید.
​​​​​​​
روش های درمان​​​​​​​:

دست دندان (پروتز کامل):
با روش معمول میتوان سعی نمود که دست دندان متحرک ساخت تا ثبات و گیر مناسب داشته باشد اما نمی توان تحلیل استخوان و لثه را کم یا متوقف نمود. بر اثر گذشت زمان ارتفاع استخوان آن قدر تحلیل می رود که دست دندان با روش های معمولی نمی تواند در دهان ثابت بماند که خود عدم ثبات دست دندان، تحلیل استخوان و لثه را تشدید می نماید. این نکته به خصوص در فک پایین به علت حرکت زبان شدیدتر است.
​​​​​​​
جراحی:

با روش های مختلف جراحی بربافت نرم (مخاط) و استخوان می توان تا حدی مشکل ثبات دست دندان را بر طرف کرد. اما علت آن هنوز وجود دارد و تحلیل استخوان و مخاط ادامه می یابد. این نوع جراحی ها فقط در بعضی موارد کلینیکی مشکل بیمار را حل می نماید.​​​​​​​

ایمپلنت:
پروتز متصل به ایمپلنت 
ایمپلنت یک ریشه فلزی از جنس تیتانیوم می باشد که توانایی دارد کاملا به استخوان متصل شود. اسناد تاریخی نشان می دهد که تاریخ کاشت ایمپلنت به بیش از 2500 سال پیش در امپراطوری مایا(آمریکای مرکزی) انجام شده است. اما قبل از پایان جنگ دوم جهانی آقای داهی اهل سوئد از ایمپلنت جهت ثبات پروتز کامل استفاده نمود. این نوع درمان از سال ۱۹۸۰ به طور روزمره در اروپا و آمریکا مورد استفاده قرار کرفته و نتایج بسیار مطلوبی داشته است. به علت این فشار مضغی به وساطت ایمپلنت به داخل استخوان انتقال داده می شود نه فقط تغذیه بیمار را بهبود می یابد بلکه تحلیل استخوان و لثه عملا متوقف می شود. در فک پایین با کاشتن ۶ ایمپلنت می توان دست دندان متحرک را فراموش نمود و یک پل ثابت به استحکام دندان های طبیعی به آن متصل کرد. بدین وسیله هر نوع غذائی را بدون نگرانی می توان میل نمود. دیگر لازم نیست که شب ها آن را از دهان خارج نمود و لبه آکریلی دیگر وجود ندارد تا موجبات ناراحتی لثه بیمار را فراهم کند.
روش دیگر، با کاشتن ۲ یا ۴  ایمپلنت در فک پایین می توان گیر مکانیکی بسیار مناسبی برای دست دندان متحرک به وجود آورد به طوری که بیمار می تواند بدون نگرانی هر نوع غذائی را میل نماید و از همه مهم تر تحلیل استخوان و لثه در ناحیه کاشت ایمپلنت متوقف می شود.

گاهی اوقات دیده شده که استخوان فک پایین آن قدر تحلیل می رود که به قطر یک مداد می رسد. در مواردی که تحلیل استخوان شدید می باشد ارتفاع یا عرض استخوان را زیاد نمود. اما صبر کردن تا این مقطع، درمان ساده را پیچیده کرده و نه فقط هزینه آن بیشتر می شود بلکه ناخوشایند تر برای بیمار و ایمپلنتولژیست خواهد بود و درصد موفقیت کاسته می شود.
با به کارگیری سیستم های ایمپلنت مدرن و در صورت داشتن شرایط مناسب ، می توان در یک جلسه ایمپلنت ها را کاشت و بدون قالب گیری اوردنچر نهایی (پروتز متحرک به ایمپلنت )به بیمار تحویل داد. 

معمولا مراحل درمان بدین ترتیب می باشد:

  1. کاشت ایمپلنت و صبر کردن جهت اتصال آن به استخوان تقریبا ۳ الی ۶ ماه نیاز می باشد. در این مرحله ایمپلنتها مشاهده نمی شوند.
  2. مرحله جوانه زدن که با یک مرحله جراحی کوچک دیگر ایمپلنت ها قابل روئیت می شوند، معمولا ۲ماه دیگر نیاز به صبر کردن جهت شروع قالب گیری می باشد.
  3. قالبگیری جهت ساخت روکش ها؛ اما سیستم ایمپلنت های مدرن این است که میتوان بلافاصله پس از کاشتن ایمپلنت (حتی قبل از بخیه زدن) روکش های موقت ثابت را روی ایمپلنت ها چسباند. بدین ترتیب در طی درمان بیمار حتی یک روز، بدون دندان نخواهد بود.​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش